Z uwagi na rosnące ceny energii, coraz ważniejsze są wszelkie działania, które pozwolą zmniejszyć jej zużycie. Jednym z nich jest zadbanie o właściwą termoizolację naszego mieszkania. Poprawnie przeprowadzone znacząco przyczyni się do zredukowania rachunków za ogrzewanie. Zamiast zajmować się tym na własną rękę, warto zlecić to zadanie profesjonalistom.
Jest wiele kwestii, które mogą zaważyć na sukcesie lub porażce projektu termoizolacji. Dlatego warto zawczasu zapoznać się z najczęściej popełnianymi pomyłkami. W ten sposób pozwoli to nam ich uniknąć. Jednym z kardynalnych błędów jest opracowania szczegółowego projektu, w którym wyszczególniony jest plan działania. W jego ramach powinny zostać wykonane wszelkie analizy niezbędne do skutecznego ocieplenia naszego mieszkania.
Zanim zaczniemy instalować materiał izolacyjny, musimy upewnić się, że dana powierzchnia jest na to gotowa. Innymi słowy, jest gładka, odpylona oraz ma wystarczającą nośność. Bez pozbycia się wszelkich luźnych elementów oraz zabrudzeń, termoizolacja nie może zostać skutecznie przyklejona. W rezultacie ocieplanie jest mało skuteczne i nie uda się nam oszczędzić pieniędzy.
Podczas mocowania płyt izolacyjnych, częstym problemem są odstępy pomiędzy nimi. Są to tak zwane mostki termiczne i jeśli chcemy im zapobiec, to trzeba kłaść co najmniej dwie warstwy izolacji. Najłatwiej to osiągnąć dzięki zastosowaniu systemu mijankowego, w którym zachodzi wzajemne przesunięcie styków. Oprócz tego musimy użyć właściwych łączników, aby wszystkie płyty stanowiły spójną całość.
Istnieją liczne opcje, jeżeli szukamy dobrych produktów do ocieplenia naszego domu. Które z nich najlepiej wybrać zależy w dużej mierze od tego, nad którym fragmentem budynku pracujemy. Ciekawym wyborem jest wełna mineralna, której właściwości pozwalają jej nie tylko na skuteczną izolację termiczną, ale również akustyczną. Dostępne jest w różnych formach — jako płyta, mata lub granulat. Różnią się parametrami technicznymi oraz sytuacjami, w które warto je używać. Poprawny wybór może być trudny dla osoby nieobeznanej z tym materiałem.
Bardzo popularne jest używanie styropianu. Jest on nie tylko lekki i mało chłonny, ale również spełnia się jako w roli izolacji. Dostępny jest w różnych odmianach, przy czym standardem jest styropian EPS. To właśnie on przychodzi nam na myśl, gdy ktoś wspomni o tym materiale. Jego droższa, ale i lepszą alternatywą jest gatunek XPS. Takie płyty sprawdzają się szczególnie przy ocieplaniu podłóg w naszym domu
Stosunkowo nowym produktem są płyty poliizocyjanuratowe (PIR), które stanowią zmodyfikowaną wersję tradycyjnego poliuretanu. Wyjątkowo niski współczynnik przewodzenia ciepła czyni z nich doskonały wybór do wykonana izolacji termicznej. Właśnie z uwagi na wysokość tego współczynnika nie muszą być tak grube, jak płyty ze styropianu. Gdy dodamy do tego odporność na wilgoć i działanie ognia, z łatwością możemy zauważyć, że ten typ izolacji jest zdecydowanym faworytem.
W zależności od rozmiarów naszego domu i jego stanu instalacja termoizolacji może stanowić znaczne obciążenie finansowe dla naszego domowego budżetu. Dlatego warto skorzystać z dostępnych nam narzędzi pomocy. Jednym z nich jest program zwany „Czyste Powietrze 2019”, który ruszył we wrześniu 2018 roku. Ma on za zadanie wspomóc ocieplanie oraz termoizolację domów jednorodzinnych w latach 2018-2029 za pomocą dopłat finansowych. Na http://hurtowniastyropianu.pl/dofinansowanie-czyste-powietrze/ można dowiedzieć się o nim więcej.
Pomoc oferowana w ramach tego programu występuje w dwóch formach — dotacji lub pożyczki. Do kwoty w wysokości 53 tysięcy złotych mamy do czynienia ze zwyczajną dotacją. Powyżej tej sumy możemy starać się o pożyczkę, która pokryje wszelkie dodatkowe koszty. Aby starać się o uzyskanie środków finansowych, koszt projektu ocieplania naszego mieszkania musi wynieść minimum 7 tysięcy złotych. Jest to jedynie jeden z wielu warunków, które musimy spełnić, zanim złożymy wniosek o dofinansowanie.