Aby układ pokarmowy człowieka mógł prawidłowo pracować, niezbędna jest niezakłócona współpraca wielu narządów. Jednym z nich jest wątroba, będąca zarazem największym gruczołem w obrębie ludzkiego ciała. Pełni ona bardzo ważną rolę w procesach trawiennych i metabolicznych. Jej głównym zadaniem jest odtruwanie i neutralizowanie toksyn, np. spożytego alkoholu. To właśnie alkohol jest największym wrogiem wątroby, a jego nadmierne spożycie potrafi całkowicie wyniszczyć ten narząd i doprowadzić do śmiertelnej marskości wątroby. Innym zagrożeniem dla tego cennego gruczołu jest zatrucie lekami, a także zła dieta prowadząca do otyłości i cukrzycy typu drugiego. Mogą one doprowadzić do nadmiernego stłuszczenia wątroby, co niesie za sobą ryzyko groźnych chorób.
Jedną z niezwykłych cech wątroby jest jej zdolność do autoregeneracji i wytwarzania wciąż nowych komórek, mających na celu zastąpienie tych uszkodzonych. Proces ten odbywa się jednak bardzo powoli. Ponieważ wątroba magazynuje witaminy i minerały, warto o nią zadbać i wspomóc procesy regeneracyjne. Oczywiście podstawą dbania o wątrobę jest niskotłuszczowa, zdrowa dieta oraz unikanie alkoholu.
Można również zakupić odpowiedni lek w aptece, jednak znacznie lepszym pomysłem będzie skorzystanie z zasobów matki natury i sięgnięcie po zioła. Wśród nich prym wiedzie ostropest plamisty – roślina ta wykazuje silne działanie ochronne, wspiera pracę wątroby i utrudnia przenikanie toksyn do jej komórek. Łagodzi stany zapalne i tym samym przyśpiesza powrót wątroby do dobrej kondycji. Warto pić zaparzony ostropest. W formie zmielonej można również dodawać go do różnych dań i przekąsek.