Jak zapewnić lepszym komfort życia ludziom słabowidzącym?

Wzrok to nasz najważniejszy zmysł. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zarejestrować nawet do osiemdziesięciu procent bodźców. Z tego powodu funkcjonowanie osób z dużymi wadami wzroku może być bardzo ograniczone. Na szczęście obecna technologia posiada sporo rozwiązań upraszczających życie ludzi słabowidzących.

Łatwiejsze odczytywanie treści

Codzienne funkcjonowanie osób z dużymi wadami wzroku nie jest łatwe. Zaburzenie tego ważnego dla nas zmysłu sprawia, że nie jesteśmy w stanie odbierać wielu informacji z otoczenia. Dlatego tak ważne jest w tym przypadku posiadanie odpowiednich akcesoriów. Przydatnymi sprzętami zwiększającymi komfort życia osób z dużą wadą wzroku są urządzenia lektorskie. Pozwalają one jednym przyciśnięciem zeskanować dany tekst, a następnie odczytać go za pomocą generatora mowy. Tym samym możemy zapoznać się z rozmaitymi materiałami takimi jak artykuły, faktury czy pisma urzędowe. Kolejnymi gadżetami przeznaczonymi dla ludzi słabowidzących są lupy elektroniczne. Te produkty często umożliwiają nawet kilkunastokrotne powiększenie obrazu. Dzięki temu osoby z wadą wzroku mają okazję przeglądać zdjęcia, odczytać mapę czy sprawdzić etykietę na wyrobach spożywczych. Dodatkowo niektóre z modeli pozwalają na oglądanie obiektów znajdujących się w pewnej odległości. Jak widać zatem właściwe akcesoria, mogą znacznie ułatwić życie ludziom słabowidzącym. Tym samym mają oni szansę pokonać liczne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, jakie wynikają z posiadania dużej wady wzroku. 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *