Jakie buty zabrać w góry?

W naszym kraju nie brakuje miłośników chodzenia po górach, którzy pojawiają się tam zarówno w okresie letnim, jak i zimowym. Jednym z najważniejszych elementów ich ekwipunku powinny być odpowiednie buty górskie, idealnie przystosowane do rodzaju aktywności i nawierzchni. Pamiętajmy o tym, że jeśli postawimy na zły model, narażamy się na dużą niewygodę, a nawet ryzyko obtarcia stopy i inne, znacznie poważniejsze kontuzje. Uniwersalnym wyborem dla pań są np. trapery, które posiada w swojej ofercie sklep internetowy https://stili.pl/.

Ukształtowanie terenu to kluczowy parametr 

Jeśli wybieramy się w góry, ale planujemy jedynie łatwe wspinanie i niezbyt strome podejścia, to postawmy raczej na sztywne, wygodne półbuty z czubkami podbitymi gumą i twardą podeszwą. Z kolei modele za kostkę będą lepszym rozwiązaniem przy długich trekkingach w stosunkowo wymagającym terenie (błoto, szuter, piargi itp.). Dla osób preferujących bieganie po górach zalecane jest natomiast obuwie lekkie, dobrze wyprofilowane i wyposażone w głęboki bieżnik oraz funkcję odprowadzania wilgoci i wspomagania mięśni nóg. Oto pozostałe propozycje uzależnione od rodzaju aktywności i nawierzchni:

– ambitne trekkingi w wysokich górach, np. Tatrach – w tym przypadku sprawdzą się solidne trapery i wodoodporne buty podejściowe za kostkę wykonane ze skóry lub dobrej jakości tworzyw sztucznych, które nie są zbyt ciężkie i posiadają głębokie sznurowanie, podeszwę wibram oraz wysoko wszyty język

– wspinaczka – tutaj zalecane są modele z Goretexu, wyposażone w zapięcia pod raki i ważące maksymalnie 1,4 kg

– wędrówki na nartach (tzw. skituring) – buty skiturowe, z elementami pozwalającymi na długi marsz, czyli m.in. wyciąganymi botkami i getrami chroniącymi stopę przed otarciami itp.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

8 − 3 =