Jak powstają swojskie wędliny?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Peklowanie to proces, który wykorzystuje sól, azotyny, cukier i czas, aby rozbić strukturę białek w mięsie. Dzięki temu zatrzymują one więcej wilgoci i stają się bardziej aromatyczne. Do wędlin zalicza się bekon, salami i szynkę. Peklowanie mięsa to starożytny proces, który trwa od tysięcy lat. Starożytni Rzymianie peklowali wieprzowinę i wołowinę w soli, aby zakonserwować je podczas zimowych miesięcy, kiedy świeże mięso było rzadkością.

Proces wytwarzania wędlin obejmuje trzy główne etapy:

Solenie

Solenie wyciąga wilgoć z mięsa i pomaga uchronić je przed zepsuciem. Zmienia również jego teksturę poprzez rozbicie białek w mięsie, dzięki czemu mogą one zatrzymać więcej wody. Proces peklowania w soli nazywa się osmozą, co oznacza, że woda przemieszcza się ze środowiska o wysokiej zawartości soli do środowiska o niskiej zawartości soli. W tym przypadku mięso jest środowiskiem niskosolnym i sól wyciąga z niego wilgoć. Czas, jaki mięso spędza w tej solance, zależy od jego wielkości.

Suszenie

Po soleniu dodaje się sole peklujące, aby jeszcze bardziej wysuszyć mięso. Celem tego etapu jest pozbycie się jak największej ilości wilgoci, ale nie na tyle, aby mięso przestało być jadalne. Proces suszenia może trwać nawet tydzień, ale zależy to od wielkości mięsa i ilości zawartej w nim wilgoci.

Wędzenie

Wędzenie jest ostatnim etapem procesu. Mięso zawiesza się na stojakach, umieszcza nad ogniem lub ustawia na wędzarce elektrycznej i wędzi przez kilka godzin. Podczas tego etapu mięso wchłania aromaty dymu, które nadają mu charakterystyczny smak i zapach. Gotowe wędliny można kupić w sklepach spożywczych lub sklepach internetowych takich jak chociażby https://www.wedlinylutobrok.pl/.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Gdzie można odbyć szkolenia HACCP?
Gdzie można odbyć szkolenia HACCP?
Szkolenie HACCP nauczy Cię, jak ułożyć plan i jak wprowadzić go w życie. Na początku może to być trudne i […]
Informacje w dobie fake newsów – jak je weryfikować?
Informacje w dobie fake newsów – jak je weryfikować?
W dobie internetu na co dzień musimy walczyć z przesytem i chaosem informacyjnym. Możliwość wzbogacenia się na wyświetlanych reklamach sprawiła, […]
Czy VR jest dla każdego?
Czy VR jest dla każdego?
Ostatnio bardzo modne są okulary VR, które sprawiają to, że można dzięki nimi przenieść się w inny wymiar. Jest to […]