Jakie technologie są używane w nowych butach sportowych?

Innowacyjne rozwiązania w butach Adidas

Nowoczesne buty sportowe proponowane przez najlepszych producentów to zaawansowane technologicznie produkty zawierające innowacyjne rozwiązania. Przykładowo dobre buty przeznaczone dla biegaczy marki Adidas wyposażone są w podeszwę Boost.

Jest ona zbudowana z wielu malutkich granulek, które dzięki dużej sprężystości zapewniają znakomitą amortyzację. Granulki charakteryzują się dużą odpornością na ścieranie i niewielką podatnością na odkształcenia.

Bieganie w butach wyposażonych w podeszwę Boost jest nie tylko wygodne, ale również bezpieczne. Skutecznie tłumi ona drgania powstające podczas biegu, dzięki czemu stawy i kości ulegają mniejszemu obciążeniu. Innym przykładem zaawansowanej technologii jest wkładka OrthoLite – wykonana z materiału na bazie pianki poliuretanowej zapewnia dobrą wentylację stóp.

Dodatkowo wyróżnia się właściwościami antygrzybicznymi oraz antybakteryjnymi. Tego rodzaju rozwiązanie stosowane jest m.in. w butach adidas Jeans, nowoczesnych sportowych sneakersach stylizowanych na produkty popularne w latach 80.

Rozwiązania opatentowane przez Nike

Podobne rozwiązania w swoich produktach stosuje drugi z potentatów na rynku obuwia sportowego, czyli Nike. Odpowiednikiem podeszwy Boost stosowanej w butach adidas jest system Nike Air Sole. Air Sole to swego rodzaju poduszka gazowa zamontowana w podeszwie.

Dzięki zastosowaniu tej technologii biegacz podczas biegu jest mniej narażony na przeciążenia mięśni, stawów oraz kości. Mniejsze przeciążenie organizmu nie tylko wpływa na wyższy komfort biegu, ale dodatkowo zmniejsza ryzyko wystąpienia kontuzji. Podeszwa taka stosowana jest m.in. w butach Nike Air Skylon.

Wśród innych rozwiązań proponowanych przez Nike na uwagę zasługuje technologia Nike Free. Buty wykonane w tej technologii wyróżniają się przede wszystkim lekkością i elastycznością. Dzięki znakomitemu dopasowaniu do anatomii stopy, buty dają pełną swobodę ruchów, a dodatkowo przyczyniają się do wzmocnienia mięśni znajdujących się w stopach.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewięć − osiem =