Łamigłówki logiczne – znakomity sposób na nudę

Węgierski patent

Pierwszym znakomitym sposobem na urozmaicenie sobie czasu przez łamigłówki jest tak zwana kostka Rubika, od nazwiska jej węgierskiego twórcy. Kształtuje niebanalny sposób na rozwój wyobraźni przestrzennej a metoda jej ułożenia oparta jest na matematycznej teorii grup. Czołowi producenci tego patentu jak wielu modeli jak np. QiYi MoFangGe Skewb wydają na rynek coraz bardziej ambitne modele. Niektóre z nich, jak na przykład kostka Skewb jest wariacją stożków wewnętrznych o podstawie kwadratu i skrajnych trójkątów opartych na podstawie trójkąta. Środki kostki tego producenta wydają się być statyczne, ale zmieniają swoje położenie podczas ruchów.

Firma MoFangGe produkuje również kostki w formacie stożków, a także wielowymiarowe kostki Rubika – od 2×2 nawet do 7×7. Natomiast specjalnymi produktami firmy QiYi są kostki składające się z więcej niż sześciu ścian, na przykład dwunastościany.

Rozrywki na papierze

Bardzo powszechne i zarazem dające obraz jakiejś twórczości są łamigłówki obrazkowe w stylu labiryntu Maze-a-Pix, czy symetryczne obrazki Sym-a-Pix. Należy w nich stosownie kolorować określone obszary, drogą eliminacji i dotrzeć do efektu końcowego. Najczęściej po pokolorowaniu wszystkiego, co należy wyodrębnia się coś przedstawiający obrazek.

Dla osób, które uwielbiają tworzyć połączenia, na przykład w postaci kresek idealnymi łamigłówkami mogą być tzw. slitherlink, polegający na tworzeniu pętli lub Hashi polegającego na łączeniu kółek, w środku których znajdują się liczby. Liczby mają wskazywać ilość połączeń. Ostatecznie musi powstać ciągła droga przez wszystkie „kółka”. W slitherlink z kolei liczby oznaczają, ile kresek ma je oplatać. Można zatem rozrywkowo spędzać czas, czy to z kostką, czy z kartką papieru i ołówkiem, zupełnie nie stosując do tego celu komputera.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *