Bieganie jest sportem dostępnym dla każdego i nie wymaga dużych nakładów finansowych. Jedyne co jest potrzebne, by zacząć biegać to pozytywna energia i determinacja dzięki, której rekordy życiowe na danej trasie zaczną się zdecydowanie poprawiać. Właściwe przygotowanie opiera się na doborze właściwego obuwia dostosowanego do rodzaju ścieżki biegowej. Jedni są zwolennikami trenowania w miejskim otoczeniu, z pewnością jest to najbardziej wygodne rozwiązanie. Biegacz w każdej chwili może przerwać trening, wsiąść do autobusu i wrócić do domu.
W przypadku biegów terenowych takie rozwiązanie jest utrudnione ze względu na dystans dzielący las od miastowych obszarów. Z drugiej strony bliski kontakt z naturą, czyste powietrze i naturalny krajobraz z pewnością zaważy na wyborze docelowej trasy i podłoża. Na myśl przychodzi następujące pytanie, który obszar jest lepszym rozwiązaniem w kontekście treningu biegowego? Aby prawidłowo na nie odpowiedzieć, należy wziąć pod uwagę takie aspekty jak przyczepność, technika, amortyzacja oraz szybkość.
Nie ma co ukrywać, że w pojedynku las versus asfalt szala zwycięstwa przechyla się na stronę tego drugiego. Dlaczego? Asfaltowe podłoże jest bardziej przyczepne niż obszar leśny pokryty nierównościami oraz składający się z takich elementów jak wystające korzenie. Asfalt to gwarancja równego podłoża, a co za tym idzie zmniejszone ryzyko niewłaściwego ustawienia stopy, które w najgorszym wypadku może skutkować zwichnięciem lub skręceniem stawu skokowego.
Leśna nawierzchnia jest zdecydowanie bardziej wymagająca niż ta spotykana na obszarach miejskich. Zmienne ukształtowanie terenu, urozmaicona nawierzchnia w postaci piasku, traw, a nawet żwiru powodują, że biegacz jest zmuszony do zmiany rytmu biegowego. Nie ma możliwości, by w dłuższej perspektywie trening odbywał się w jednostajnym tempie. Z jednej strony może się to wydawać przeszkodą oraz utrudnieniem, lecz tak naprawdę bieg leśny oferuje więcej korzyści niż ten po asfalcie. Dzieje się tak, ponieważ całe ciało zostaje zaangażowane w wysiłek, mięśnie i stawy wzmacniają się, a tak zwane czucie mięśniowe, niezwykle ważne u biegaczy, ulega zdecydowanej poprawie.
Prędkość biegu jest uwarunkowana przez wcześniej wspomnianą przyczepność oraz technikę. W tym aspekcie zdecydowana przewaga stoi za nawierzchnią asfaltową. Równy i twardy obszar służy równomiernej pracy nóg, a to z kolei pozwala dostosować tempo do możliwości biegacza. W leśnym terenie ciężko o stabilizację, tym bardziej zwiększanie prędkości może okazać się zgubne. Nieoczekiwane przeszkody, spadki powierzchni to czynniki, które nie pozwalają na swobodny bieg skoncentrowany na coraz szybszym pokonywaniu danego etapu. Decydując się na leśną eskapadę, trzeba pamiętać, że uwaga sportowca jest rozproszona, a on sam ma za zadanie wykonanie treningu z jednoczesną, stałą eksploracją nowego, nieznanego rejonu. Większą pewność oraz bezpieczeństwo zagwarantuje asfaltowa nawierzchnia.
Niezwykle istotna kwestia dla każdego biegacza, ponieważ warunkuje ona zmniejszoną podatność na urazy, kontuzje, które wykluczają na pewien czas z aktywnego trybu życia i zmuszają do powrotu do dawnej sprawności. Nie ma co ukrywać, że analizując ten aspekt, powierzchnia asfaltowa wypada gorzej na tle terenów leśnych. Zróżnicowane obszary leśne przejmują impet lądowania stóp, co odciąża stawy i kolana sportowca. Z kolei twarda, miejska nawierzchnia intensyfikuje wstrząsy.
Aby cieszyć się zdrowiem i nie nabawić niepotrzebnych dolegliwości warto zainwestować w buty o miękkiej powierzchni. W ten sposób żadna trasa asfaltowa nie przyniesie niepokojących urazów. W butach Asics komfort biegu i bezpieczeństwo ma zapewniony, zarówno profesjonalista, jak i początkujący fanatyk biegów. Kwestia danych predyspozycji oraz doboru nawierzchni pozostaje w gestii biegacza. Warto odwiedzić stronę https://www.runshop.pl/obuwie-damskie-do-biegania,asics-buty-do-biegania,c10.html, aby zapewnić sprzęt dostosowany do wybranej powierzchni.