Nawóz dolistny – czym się charakteryzuje?

Nawozy dolistne to płynne lub granulowane materiały, które są stosowane bezpośrednio na liście roślin. Zasilanie dolistne jest stosunkowo nową koncepcją w ogrodnictwie, ale zyskało popularność w ciągu ostatnich kilku dekad ze względu na łatwość użycia i skuteczność. Nawożenie dolistne może być stosowane zarówno na roślinach w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Może być stosowane do różnych celów, w tym:

Konserwacja zapobiegawcza

Nawożenie dolistne może być stosowane jako środek zapobiegawczy, gdy rośliny wykazują oznaki niedoboru składników odżywczych. Jest to szczególnie przydatne dla roślin wewnętrznych, które mogą nie otrzymywać wystarczającej ilości światła lub wody w niektórych częściach roku.

Leczenie

Nawożenie dolistne może być również stosowane jako lekarstwo na niedobory roślin. Dolistne składniki odżywcze przechodzą przez układ naczyniowy rośliny i trafiają do jej korzeni, gdzie są przechowywane do czasu, gdy roślina znów będzie ich potrzebować. Proces ten jest szczególnie przydatny w przypadku roślin takich jak truskawki, ponieważ może pomóc w zapobieganiu niedoborom składników odżywczych bez konieczności przycinania korzeni. Nawóz dolistny do truskawek może być stosowany w celu zwiększenia plonów truskawek. Składniki odżywcze zawarte w nawozach dolistnych są wchłaniane bezpośrednio do liści roślin, co oznacza, że mogą one zapewnić roślinom dodatkowy impuls, którego potrzebują, aby produkować więcej owoców i kwiatów. Nawożenie dolistne może być również stosowane w celu zwiększenia stężenia składników odżywczych w glebie poprzez dodanie płynnego nawozu bezpośrednio na powierzchnię.

Nawożenie pogłówne

Podobnie jak w przypadku innych form nawożenia, metoda ta jest zazwyczaj stosowana podczas rozmnażania lub po przesadzeniu, aby zapewnić zdrowe kiełkowanie/ustanowienie i tempo wzrostu.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *