Respirator, nazywany inaczej sztucznym płucem, jest urządzeniem medycznym stosowanym zarówno w warunkach szpitalnych, jak i domowych. Używa się go u pacjentów, którzy nie są w stanie oddychać samodzielnie oraz u osób, w przypadku których proces oddychania jest zaburzony. Ułatwia on lub wręcz umożliwia oddychanie poprzez zastosowanie sztucznej wentylacji.
Istnieje bardzo wiele chorób, które mogą się wiązać z koniecznością użycia respiratora i wspomagania mięśni niezbędnych do oddychania. Do najczęściej występujących należą schorzenia ośrodkowego układu nerwowego, układu nerwowo-mięśniowego, urazy rdzenia kręgowego, a także przewlekła obturacyjna choroba płuc i włóknienie płuc. Tego typu pomocy potrzebują również osoby niewydolne krążeniowo, na przykład na skutek wypadku, zawału serca czy udaru. Urządzenie jest też stosowane u pacjentów, którzy oczekują na przeszczep płuc lub serca.
Nie wszyscy pacjenci, którym niezbędny jest respirator, muszą być hospitalizowani. Na rynku znajdują się respiratory lekkie, o niewielkich rozmiarach i w pełni bezpieczne, które z powodzeniem mogą być stosowane w warunkach domowych. Można je zamówić np. na http://oddychasz.pl/Respiratory-c16. Najczęściej używa się ich przy takich schorzeniach, jak rdzeniowy zanik mięśni, stwardnienie zanikowe boczne, sarkoidoza, zwłóknienie płuc, mukowiscydoza, dystrofie mięśniowe, miopatie, pylica, a także bezdech senny i zespół hipowentylacji otyłych. Użycie respiratora w domu pozwala pacjentom na terapię wśród bliskich, w komfortowych warunkach. Jednocześnie ułatwia pracę układu oddechowego i powoduje poprawę parametrów wentylacyjnych.