Stal ciągniona – jakie ma zalety i zastosowanie?

Stal jest wytrzymałym materiałem, z którego można wytwarzać różnorodne produkty za pomocą kilku metod. Jedną z nich jest tzw. ciągnienie, stosowane najczęściej w przypadku stali nierdzewnej. Jest to nic innego jak kształtowanie jej na zimno z wykorzystaniem odpowiednich narzędzi, takich jak choćby prasy czy ciągadła segmentowe oraz obrotowe. Dodajmy, że ze stali ciągnionej wytwarza się m.in. pręty kwadratowe, okrągłe i sześciokątne, znajdujące szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu (budownictwo, lotnictwo itp.).

Materiał niezwykle wytrzymały i estetyczny

Produkty wytwarzane ze stali ciągnionej charakteryzują się przede wszystkim błyszczącą i gładką, a jednocześnie niezwykle odporną na uszkodzenia powierzchnią. Ponadto w procesie ciągnienia nie tracą swoich najlepszych właściwości mechanicznych i nie wymagają dodatkowego wykończenia, co w znacznym stopniu skraca czas produkcji. Nie bez znaczenia jest również fakt, że dzięki omawianej metodzie elementy stalowe mogą być kształtowane w zasadzie w sposób dowolny.

Do najczęściej wytwarzanych z tego materiału produktów zaliczamy m.in. okrągły pręt ciągniony h9 (oprócz tego również wersje sześciokątne i kwadratowe), kątownik, płaskownik i siatkę konstrukcyjną. Służą one głównie do produkcji seryjnej w wielu dziedzinach przemysłu, w tym zwłaszcza jako elementy:

– podzespołów samochodowych

– maszyn przemysłowych i budowlanych (oraz specjalistycznych, np. papierniczych)

– okuć meblowych

– hydrauliki oraz pneumatyki siłowej

– instalacji i urządzeń elektromechanicznych

– sworzni, szpilek 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dziewiętnaście + trzynaście =