Galwanizacja to proces polegający na tworzeniu metalowych powłok na różnego rodzaju materiałach. Przedmioty pokrywa się taką warstwą w celu poprawy ich wyglądu zewnętrznego oraz zabezpieczenia przed korozją oraz czynnikami zewnętrznymi. Liczne korzyści sprawiają, że galwanizacja cieszy się dużą popularnością.
Aby możliwe było przeprowadzenie procesu galwanizacji, niezbędne jest przygotowanie tzw. kąpieli galwanicznej. Jest to roztwór elektrolityczny zawierający rozpuszczone sole metalu, który zostanie osadzony na przedmiocie poddawanym obróbce. Po zanurzeniu przedmiotu w roztworze i podłączeniu do niego elektrody ujemnej (katody) uruchamia się generator prądu stałego. Funkcję tę pełni prostownik galwaniczny chłodzony powietrzem, cieczą lub olejem. Prąd przepływający przez taką kąpiel trwale przyciąga rozpuszczone jony metalu do galwanizowanego przedmiotu.
Prawidłowość przebiegu procesu osadzania metalowych powłok jest w znacznym stopniu uzależniona od jakości zastosowanego prostownika. Nowoczesne konstrukcje charakteryzują się modułową budową. Dzięki niej awaria jednego modułu nie powoduje unieruchomienia całego urządzenia i zatrzymania procesu galwanizacji. Prostowniki, takie jak te dostępne na stronie http://www.igal.com.pl/linie-galwaniczne/prostowniki wyposażone są w precyzyjny system regulacji, który pozwala dostosowywać wartość napięcia i natężenia prądu. To z kolei daje użytkownikowi możliwość dobierania parametrów zapewniających maksymalną wydajność procesu galwanizacji.