Czym jest biały certyfikat?

Energetyka ekologiczna staje się coraz tańsza i coraz mocniej konkuruje z konwencjonalnymi metodami jak np. spalaniem węgla kamiennego. Mówimy tutaj o kwestii samej ceny, gdyż pozostałe zalety są oczywiste. Należą do nich nie tylko ekologiczność rozwiązania, ale takie czynniki jak uniezależnienie się od cen energii czy bezobsługowość stosowanych rozwiązań. Z punktu widzenia państwa energetyka odnawialna jest formą dywersyfikacji źródeł wytwarzania. Z tego powodu rządy poszczególnych krajów w różny sposób wspierają takie rozwiązania.

Białe certyfikaty

Są one świadectwem efektywności energetycznej, czyli stanowią uzyskanie gwarancji „produkowania” (w cudzysłowie, ponieważ w rzeczywistości istnieje tylko przekształcanie energii) w odpowiednich warunkach. Żeby uzyskać biały certyfikat, konieczne jest przeprowadzenie audytu. Z punktu widzenia inwestora najważniejsza jest korzyść, która wiąże się z uzyskaniem tej gwarancji. Najistotniejsza jest kwestia finansowa. Certyfikatem można handlować, co stanowi formę pomocy dla przedsiębiorców, którzy zajmują się produkcją zgodnie z najwyższymi standardami.

Samo funkcjonowanie tej formy promuje efektywną i nowoczesną energetykę, a jednocześnie daje realną korzyść dla środowiska przez oszczędność w postaci zasobów. Jest to więc sytuacja, w której zyskują prawie wszyscy. Traci na tym konwencjonalna energetyka, ale zagrożenia, które się z nią wiążą (zużywanie surowców jest w przypadku elektrowni i elektrociepłowni ważniejsze niż sama produkcja spalin, gdyż nowoczesne elektrofiltry są bardzo skuteczne, inaczej wygląda kwestia wytwórców indywidualnych), sprawiają, że za sprawą takich inicjatyw powinna ona schodzić na drugi plan.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *