Wysoki poziom wód gruntowych może uniemożliwiać prowadzenie prac budowlanych. W przypadku pojawienia się takiego problemu konieczne jest odwodnienie terenu. Obecnie stosuje się kilka metod, a każda z nich ma swoich zwolenników i przeciwników.
Jednym z wykorzystywanych rozwiązań jest budowa studni depresyjnej. Po wykopaniu głębokiego odwiertu powstaje lej depresyjny, do którego spływa woda gruntowa. Umieszczenie w studni pompy głębinowej pozwala pozbyć się nadmiaru wody i osuszyć teren. Alternatywnym rozwiązaniem jest budowa drenażu podziemnego. Jest to dosyć skomplikowana metoda, wymagająca zastosowania szeregu rur drenarskich, do których spływa woda.
Obniżanie poziomu wód gruntowych umożliwia także system igłofiltrów. W jego skład wchodzi kilka rur o niewielkiej średnicy zakończonych filtrami szczelinowymi. Po wpłukaniu rur w odwadniany teren następuje ich przyłączenie do kolektora ssącego. Kolektor ssący podłącza się do pompy ciśnieniowej, odpowiedzialnej za zasysanie i odprowadzanie wody. Jeśli ktoś chciałby przekonać się na własne oczy, jak wyglądają i działają igłofiltry Bydgoszcz to miejscowość, do której warto się udać. Na terenie miasta prowadzone są inwestycje wykorzystujące tę metodę odwadniania terenu.