Co to jest i na czym polega rekuperacja?

W ostatnich latach niezwykle popularnym rozwiązaniem stała się rekuperacja. Jest to nowoczesny system gwarantujący stały dostęp do świeżego powietrza i jednocześnie odzyskiwanie energii z powietrza zużytego. Przekłada się to przede wszystkim na duże oszczędności finansowe, a także dobry stan zdrowia wszystkich osób przebywających w danym obiekcie. Jeśli interesuje nas profesjonalny montaż rekuperacji Szczecin to miasto, gdzie bez problemu znajdziemy firmę specjalizującą się w tym zakresie. 

Doskonałe samopoczucie niezależnie od pory roku

Rekuperacja najczęściej stanowi element zaawansowanej wentylacji mechanicznej. Jej kluczowe zadanie polega na nieustannej wymianie powietrza bez konieczności otwierania okien. Zasada działania jest stosunkowo nieskomplikowana. Otóż najpierw czyste powietrze trafia z zewnątrz do głównej jednostki (przez specjalny wymiennik), a następnie – już po schłodzeniu bądź ogrzaniu – zostaje wydalone do pomieszczeń. Przy okazji następuje jego filtracja, czyli dokładne oczyszczenie z kurzu, smogu, dwutlenku węgla, nieprzyjemnych zapachów i wszelkich drobnoustrojów. Dzięki temu ryzyko zachorowania na uciążliwe dolegliwości układu oddechowego jest ograniczone do minimum, a wykonywanie codziennych czynności staje się wyjątkowo komfortowe. Druga niezwykle istotna funkcja rekuperacji opiera się na odzyskiwaniu ciepła. Wymiennik przekazuje bowiem energię bezpośrednio z powietrza wywiewanego do strumienia nawiewanego. Wyraźnie zmniejsza to zapotrzebowanie domu jednorodzinnego na ciepło w sezonie jesienno-zimowym (o około 15-20 kWh), czego efektem są zaskakująco niskie rachunki za ogrzewanie. Oszczędności sięgają nawet 1000 zł rocznie. 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *