Wybór płytek do domu – na co zwrócić uwagę?

Jeśli chodzi o płytki ceramiczne do domu to w sprzedaży znaleźć można m.in. glazurę, terakotę oraz gres. Glazura najlepiej nadaje się na ściany w kuchni lub w łazience. Pokryta szkliwem płytka posiada charakterystyczny połysk oraz blask. Szkliwo wpływa także na łatwość czyszczenia płytek. Terakota wypalana jest w wyższej temperaturze, dlatego jest bardziej twarda i odporna na uszkodzenia mechaniczne. Te właściwości sprawiają, że zazwyczaj układa się ją na podłogach kuchni lub łazienki. Jeśli chodzi o płytki gresowe to charakteryzują się one jeszcze większą twardością i odpornością od terakoty. Ze względu na swoje cechy doskonale sprawdzają się wszędzie tam, gdzie panują trudne warunki. Mogą być więc z powodzeniem zakładane zarówno w łazienkach jak i kuchniach, czyli miejscach gdzie występują duże różnice temperatur.

Poszukując płytek do domu, warto zwrócić uwagę na ich barwę i rozmiar. Ciemne płytki optycznie pomniejszają pomieszczenia, nie powinny więc być stosowane w ciasnych wnętrzach. Należy także unikać stosowania krzykliwych kolorów, które choć początkowo mogą wydawać się efektowne, to szybko potrafią się znudzić. Chociaż obecnie sporą popularnością cieszą się duże płytki to aby wyglądały efektownie powinny być stosowane w pomieszczeniach o odpowiedniej kubaturze. Zakup dużych kafli do kuchni lub łazienki, które są małe z pewnością nie będzie trafionym pomysłem.

Decydując się na zakup płytek ceramicznych warto zapytać sprzedawcę o to, czy wybrane płytki są rektyfikowane, czy też kalibrowane. Pierwsze są droższe, jednak charakteryzuje je niemal identyczny rozmiar. Różnice w wielkości mogą wynosić maksymalnie 0,2 mm. Jeśli chodzi o płytki kalibrowane to producenci dopuszczają różnicę w rozmiarach sięgającą nawet 3 mm. Duże różnice w wielkościach poszczególnych płytek mogą znacznie utrudnić pracę glazurnika i sprawić, że efekt końcowy będzie gorszy od zamierzonego.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

dwa × 4 =