Zalety przesuwnych drzwi

Klasyczne drzwi coraz częściej są zastępowane w domach i mieszkaniach modelami przesuwnymi. Takie rozwiązanie cenione jest między innymi za nietypowy wygląd, który doskonale wpisuje się w nowoczesne wnętrza. Wiążą się z nimi jednak także inne zalety, związane z samymi kwestiami funkcjonalnymi i ogólną aranżacją pomieszczeń. Dlaczego warto się na nie zdecydować? 

Oszczędność miejsca i wielofunkcyjność

Zasada działania takich drzwi jest bardzo prosta, gdyż skrzydła osadzane są na specjalnych prowadnicach, co pozwala na ich swobodne przesuwanie. Zależnie od wybranego wariantu, otwierają się wzdłuż ściany lub też wchodzą do jej wnętrza. Od razu nasuwa się zatem pierwsza i najważniejsza zaleta takiego rozwiązania, a więc ogromna oszczędność miejsca. Tradycyjne modele wymagają wolnej przestrzeni, przeznaczonej na uchylane skrzydło. Z tego względu nie można umieścić w pobliżu wejścia żadnych mebli czy innych elementów, gdyż blokowałyby one możliwość otworzenia drzwi lub mogłyby zostać uszkodzone, gdy ktoś z impetem wkroczy do pokoju. Wersje przesuwne będą zatem szczególnie użyteczne przy niewielkim metrażu. Korzystając z nich w niezbyt dużym pokoju dziennym, możemy się zdecydować na wybór dowolnej kanapy do salonu – nawet większego modelu, który przy klasycznych drzwiach zabierałby zbyt wiele miejsca. Jest to także dobre wyjście, gdy układ pomieszczenia jest nietypowy. W takich sytuacjach rozchylane skrzydła mogłyby blokować się o odstające ściany, a czasem w ogóle nie ma możliwości zamontowania takiego wariantu. Dobrze nadadzą się przy pokojach, w których umieszczone są liczne wnęki. Warto zwrócić uwagę, że tego typu wejście, może być wykorzystane w różnych pomieszczeniach. Często sięga się po nie w przedpokojach czy łazienkach, a więc przy mocno ograniczonych przestrzeniach. Znakomicie nadają się jednak także do innych pokojów, zarówno tych dla dzieci, jak i dorosłych. Poza domami coraz częściej można spotkać takie drzwi w nowoczesnych biurach. Tego typu technologia została również zaadoptowana przez producentów mebli. Rozsuwane skrzydła są obecnie dostępne w wielu szafach, dzięki czemu można je umieścić w niewielkich sypialniach czy garderobach. Korzystając z modeli podwójnych (dwuskrzydłowych), możemy się także pokusić o wydzielenie specjalnej strefy w pomieszczeniu. W ten sposób można zaaranżować choćby prywatny gabinet w pokoju dziennym. 

Bezpieczeństwo i ułatwienie dla niektórych domowników

Wykorzystanie przesuwnych drzwi jest szczególnie wskazane w kontekście domów, po których muszą się poruszać osoby niepełnosprawne. W przypadku ludzi na wózkach, otwieranie prostopadłe jest właściwie niemożliwe, a chcąc zachować prywatność, lepiej nie rezygnować zupełnie z oddzielania poszczególnych przestrzeni. Co szczególnie istotne, można też wtedy zrezygnować z uciążliwych, wystających progów, przez które ciężko jest przejechać, a osobom starszym nawet przejść. Przy tym rozwiązaniu każdy bez problemu poradzi sobie z wejściem do pomieszczenia, a w razie potrzeby można zasłonić przejście, by zapewnić sobie odpowiednią dawkę prywatności. Warto zwrócić też uwagę na kwestie związane z bezpieczeństwem. Jest to szczególnie istotne w kontekście domostw, w których znajdują się małe dzieci, a także zwierzęta domowe. Przy tradycyjnych drzwiach istnieje ryzyko, iż mniejsi domownicy mogą zatrzasnąć się w pokoju, a w najgorszej sytuacji nawet przytrzasnąć się o framugę, co może skutkować mniejszymi lub większymi urazami. Przy modelach przesuwnych zachowana jest pełna kontrola. Oznacza to również, iż unikniemy niechcianego huku, gdy drzwi zamkną się same, jeżeli pozostawiliśmy w pokoju otwarte na oścież okno. Przeciągi w żaden sposób nie wpłyną na ewentualne przymykanie się wejść do pomieszczeń, co stanowi nie lada udogodnienie. Nie trzeba się także obawiać o zamykanie czy otwieranie drzwi z nadmierną siłą. W wersjach tradycyjnych może to prowadzić nie tylko do hałasu, ale i uszkodzeń. W dobrze dobranych opcjach rozsuwanych ryzyko zniszczeń jest raczej niewielkie.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 × dwa =