Na czym polega działanie paneli fotowoltaicznych?

Od kilku lat w naszym kraju mamy do czynienia z trendem polegającym na umieszczaniu paneli fotowoltaicznych na dachach domów jednorodzinnych i niewielkich firm. Pozwalają one bowiem na zamianę energii pochodzącej z promieni słonecznych w energię elektryczną. Można ją z powodzeniem wykorzystać do zasilania różnych urządzeń czy podgrzewania wody użytkowej. W montażu wysokiej klasy systemów fotowoltaicznych specjalizuje się m.in. poszczególna radomska firma: https://gomar.info/oferta/fotowoltaika/.

Darmowy prąd oznacza spore oszczędności w skali roku

Standardowy zestaw fotowoltaiczny składa się z kilkunastu ogniw krzemowych, inwertera (zwanego inaczej falownikiem), profili montażowych tworzących konstrukcję nośną, a także licznych kabli oraz złączek (opcjonalnie akumulatora). Zasada działania całego systemu jest stosunkowo skomplikowana. Otóż najpierw poszczególne ogniwa pochłaniają fotony, czyli minimalne jednostki światła. Następnie owe jednostki wybijają elektrony ze swojej pozycji, powodując w ten sposób wzmożony przepływ prądu. Zwieńczeniem procesu jest ostateczne przekształcenie energii świetlnej w elektryczną dzięki zastosowaniu złącza półprzewodnikowego. Istotną rolę odgrywa tutaj z pewnością zjawisko różnicy potencjałów. Dodajmy, że prawidłowo zamontowany układ fotowoltaiczny gwarantuje bezawaryjne działanie nawet przez 25-30 lat.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *