Jak wygląda proces obróbki metali – co można z niej uzyskać?

Proces obróbki metali ma na celu zmienić wygląd, rozmiar oraz wagę obrabianego przedmiotu. Dzieli się ją na obróbkę skrawaniem, plastyczną, chemiczną oraz cieplną. Te główne procesy można podzielić jeszcze na szereg innych, a różnią się one od siebie efektem końcowym oraz narzędziami, które są do tego celu wykorzystywane.

Rodzaje obróbki metali

Biorąc pod uwagę obróbkę skrawaniem dzieli się ją na toczenie, frezowanie, struganie oraz szlifowanie. Polega ona na stopniowym usuwaniu materiału, dzięki czemu można uzyskać pożądany kształt, wymiar oraz wykończenie powierzchni. Jeśli interesuje nas produkcja detali Kraków posiada sporo miejsc, w których tego typu usługi są wykonywane. Właśnie w ten sposób powstają elementy, które wykorzystywane są m.in. do produkcji silników samochodów oraz różnego rodzaju maszyn. Obróbkę plastyczną wykorzystuje się do tego, aby zmienić kształt, podzielić materiał, zmienić właściwości fizykochemiczne oraz strukturę przedmiotu. Można wykonywać ją na zimno lub gorąco. Ponadto dzieli się ona dodatkowo na kucie, walcowanie, tłoczenie oraz ciągnienie. Obróbka chemiczna polega natomiast na oddziaływaniu na powierzchnię metalu, dzięki czemu tworzy się na nim powłoka ochronna, która ma zabezpieczyć dany element przed korozją. Najczęściej stosuje się ją w przemyśle ciężkim oraz motoryzacyjnym – przy produkcji pojazdów oraz maszyn, których elementy składowe muszą być odporne na działanie wilgoci. Wśród obróbki cieplnej wyróżnić można wyżarzanie, hartowanie, odpuszczanie oraz przesycanie. 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *