Czym jest tak zwany ogród zimowy?

Wszyscy poniekąd marzymy o pięknym domu z ogrodem, który cieszyłby nasze oczy bez względu na porę roku. Czasami jednak pozostaje nam do dyspozycji jedynie niewielki balkon lub taras, a pora zimowa zupełnie nie sprzyja pielęgnacji i rozrostowi roślin. Z pomocą wszystkim wielbicielom zieleni przychodzą projektanci tzw. ogrodów zimowych – czym one właściwie są i jak efektywnie zorganizować własny?

Ogrody zimowe w przestrzeni mieszkalnej

Ogrody zimowe to najczęściej po prostu całkowicie przeszklone przestrzenie, które aranżujemy w taki sposób, by hodowane przez nas rośliny miały w nich najbardziej optymalne warunki do rozwoju. Ogrodów tych używa się najczęściej wówczas, kiedy np. posiadamy liczną kolekcję przepięknych kwiatów, które kwitną w okresie zimowym albo gdy w przydomowym ogródku sadzimy różnego rodzaju zioła na własny użytek. Czasami takim miejscem może być również dostosowany do potrzeb pokój albo loggia z wysokimi oknami lub zabudowany taras, gdzie wstawiamy także stół i krzesła, by w otoczeniu zieleni wspólnie spożywać posiłki.

Aby jednak ogród zimowy skutecznie spełniał swoje funkcje, należy zadbać o jego odpowiednie urządzenie. W ostatnich latach rośnie liczba ogrodów z dachem poliwęglanowym, który skutecznie zastępuje szkło. Materiał ten doskonale przepuszcza promienie słoneczne, a dzięki wysokiej jakości izolacji termicznej, rośliny w ogrodzie mają zagwarantowane optymalne warunki w czasie trwania zimy. Dzięki temu nie tylko nie hibernują, ale również mogą kwitnąć przez niemalże cały rok.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

4 + czternaście =