Serwis jachtu po zimie – najważniejsze kroki

Okres zimowy nie jest dobry dla jachtów, które stoją wtedy praktycznie nieużywane. Przez ten okres mogą pojawić się różne usterki, których nie będziemy się spodziewać w następnym sezonie. Dlatego też mocno zaleca się, by jeszcze przed nastaniem wiosny i dobrej pogody na pływanie, przeprowadzić gruntowny serwis łodzi. Podpowiadamy na jakie aspekty zwrócić baczną uwagę, by nie zostać zaskoczonym.

Sprawdzamy instalację gazową

Jeżeli elementy instalacji na propan-butan pozostały na jachcie na zimę, mogło dojść do różnych uszkodzeń z powodu mrozu. Dlatego też wiosną dobrze jest przeprowadzić pełny jej przegląd. Zaczynamy od butli, którą podłączamy i odkręcamy. Następnie sprawdzamy wszystkie przewody, czy aby na pewno nie ucieka nimi gaz. Ważny jest również reduktor, który znajduje się na butli lub tuż obok niej. Powinniśmy zbadać, czy podaje prawidłowe ciśnienie, zanim zasilimy resztę instalacji. Reduktory gazu na szczęście nie kosztują wiele, warto więc raz na kilka lat profilaktycznie ten podzespół wymienić na nowy.

Kontrolujemy pompę wodną

Znajdująca się na pokładzie pompa, zasilana napięciem 12 V z akumulatorów, powinna być zawsze sprawna. Po zimie jednak nie możemy być niczego pewni. Jeżeli w instalacji została odrobina wody która zamarzła, urządzenie może być uszkodzone. Taka pompa nie zadziała i dlatego dobrze ją sprawdzić przed wyruszeniem na otwartą wodę, poprzez zwyczajne podłączenie do akumulatora. Jeżeli silnik nie obraca się mimo sprawnych połączeń elektrycznych, będziemy musieli zakupić nowy podzespół. Pompy tego typu możemy znaleźć na przykład tutaj: https://www.szopeneria.pl/pl/p/Cisnieniowa-Pompa-wody-12V-3%2C8-lmin-2%2C8-bar/3740.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

pięć × pięć =