Jak przechowywać narzędzia, by nie pokryła ich rdza?

Rdza oraz korozja to główne problemy, jakie pojawiają się przy korzystaniu z narzędzi warsztatowych i ogrodowych. Wymienione czynniki w znacznym stopniu je bowiem osłabiają i powodują, że z czasem stają się zupełnie nieprzydatne do użycia. Dotyczy to w szczególności nożyc do żywopłotu, siekiery, sekatora, kosiarki, ale również struga i dłuta stolarskiego, piły, młotka czy nawet wkrętaka. Jeśli zależy nam na zachowaniu ich w dobrej kondycji, przechowujmy je we właściwym miejscu i utrzymujmy w czystości. 

Dbałość o narzędzia to gwarancja sporych oszczędności

Podstawowym warunkiem zabezpieczenia wszelkich narzędzi przed rdzą jest magazynowanie ich we właściwych warunkach. Pod żadnym pozorem nie wolno ich trzymać pod gołym niebem ani w miejscu otwartym, gdyż w ten sposób wystawiamy je na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych (wilgoci, promieni UV itp.). Optymalnym rozwiązaniem jest przechowywanie tych elementów na regałach w szopie albo warsztacie, gdzie jest wystarczająco chłodno oraz sucho, a cyrkulacja powietrza utrzymuje się na właściwym poziomie.

Poza tym niezbędne jest czyszczenie sprzętów po każdorazowym ich użytkowaniu, polegające na dokładnym zdrapaniu ziemi za pomocą nożyka i wytarciu zabrudzeń zwilżoną szmatką. Oczywiście nie można przy tym zapomnieć o ich osuszeniu przed odłożeniem na wyznaczone miejsce. Warto również regularnie ostrzyć je za pomocą specjalnej ostrzarki elektrycznej. Dodatkowo zaleca się, aby co jakiś czas pokrywać metalową powierzchnię cienką warstwą oleju, ewentualnie profesjonalnym środkiem WD-40, idealnie wręcz chroniącym narzędzia przed korozją.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

jeden × 4 =