Jak wybrać przetwornik cyfrowo analogowy?

W nowoczesnych urządzeniach audio niezwykle istotną rolę odgrywa przetwornik cyfrowo-analogowy (z ang. Digital to analogue converter). Służy on bowiem do efektywnego przetwarzania muzyki zapisanej w formie plików cyfrowych do postaci analogowej, wydobywającej się bezpośrednio z głośników. Montowany jest powszechnie choćby w smartfonach, mobilnych odtwarzaczach CD, tabletach, konsolach do gier czy amplitunerach. Z niniejszego artykułu dowiemy się, na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie tego rodzaju elementu.

Częstotliwość to kluczowy parametr

Przetworniki cyfrowo-analogowe zapewniają przede wszystkim naturalny, jak najbardziej zbliżony do oryginału dźwięk (poprzez kodowanie zero-jedynkowego sygnału). Wybierając konkretny model, należy w pierwszej kolejności zainteresować się obsługiwaną przez niego częstotliwością próbkowania. Jeśli zamierzamy odtwarzać wyłącznie płyty CD, wówczas w zupełności wystarczy wartość przekraczająca 44,1 kHz. W ten sposób bez problemu uzyskamy zauważalnie wyższą szczegółowość dźwięku. Bardziej zaawansowane pliki FLAC wymagają natomiast częstotliwości na poziomie 96 kHz/24 bity albo 192 kHz/24 bity. W celu zweryfikowania możliwości danego przetwornika zaleca się zawsze przetestowanie go w specjalnej sali odsłuchowej (o ile oczywiście istnieje taka możliwość). Kolejny ważny parametr to wielkość urządzenia. W sytuacji korzystania głównie z nośników mobilnych najlepiej postawić na egzemplarz kompaktowy, mieszczący się w kieszeni spodni. Dla osób ceniących sobie maksymalną wierność brzmienia przeznaczone są zaś wersje stacjonarne i zaawansowanym modułem. Ostatni element warty uwagi to liczba dostępnych wejść. Pożądany jest port USB, minimum dwa otwory RCA oraz dodatkowe wejście optyczne (ewentualnie koncentryczne).

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *