Jakie cechy przekładają się na dobry materiał opałowy?

Początek sezonu grzewczego to dla właścicieli nieruchomości okres wzmożonego poszukiwania opału na okres kilku miesięcy. Musi to być decyzja przemyślana, bo to od niej zależy stan portfela. Przy niskiej jakości paliwie piec może ulec uszkodzeniu, jego eksploatacja będzie utrudniona oraz spadnie znacząco wydajność cieplna. Jak wybrać dobry i tani ekogroszek?

Najważniejsze parametry

Spiekalność groszku powinna zawierać się w przedziale 0-20 indeksu Rogi. Zapewni to optymalny stosunek ilości paliwa do otrzymywanego ciepła. Im wyższa wartość kaloryczna i opałowa, tym lepiej. Wyraża się ją w MJ/kg, co dodatkowo pomaga wyliczyć, w ile opału trzeba się zaopatrzyć. Najczęściej spotykaną wartością jest 19 MJ/kg, co w większości przypadków będzie wystarczające. Teraz zupełnie odwrotnie – im mniej popiołu, tym mniej czasu oraz pracy trzeba włożyć w użytkowanie pieca. Dla wielu najważniejsza będzie cena. Trudno się temu dziwić. Tani ekogroszek może sprawować się bardzo dobrze, aczkolwiek warto mu się przyjrzeć dokładnie. Sklep, z którego kupuje się materiał opałowy, powinien być już wcześniej wybrany, o sprawdzonej jakości dostarczanego produktu.

Kiedy kupować ekogroszek?

Rzecz jasna najdroższy będzie on w okresie grzewczym. Tani ekogroszek najłatwiej będzie kupić w sezonie letnim. Da to więcej czasu do namysłu oraz pozwoli zabezpieczyć się przed niespodziewanym spadkiem temperatury. Wtedy czas realizacji zamówienia jest praktycznie natychmiastowy. Mało ludzi potrafi myśleć długoterminowo, dlaczego zatem nie wyróżnić się pozytywnie z tłumu?

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *