Jakie choroby leczy hematolog?

Hematologia jest stosunkowo młodą dziedziną medycyny, zajmującą się nieprawidłowościami układu krwiotwórczego i krwi. Wyodrębniono z niej kolejne specjalizacje: serologię, immunologię i transfuzjologię. Dzięki dynamicznemu rozwojowi hematologii, wiele dziś wiadomo o samym procesie powstawania krwi, jego zaburzeniach i chorobach związanych z układem krwiotwórczym. Jakimi schorzeniami zajmuje się specjalista hematolog i kiedy należy się do niego udać?

Kiedy należy udać się do hematologa?

Hematolog jest specjalistą, do którego kieruje lekarz rodzinny. Najczęstszą przyczyną udania się do lekarza tej specjalizacji są poważne nieprawidłowości w wynikach morfologii krwi wymagające dalszej, specjalistycznej diagnostyki. Wskazaniem do wizyty u hematologa są również występujące w rodzinie choroby krwi dziedziczone genetycznie, jak na przykład anemia sierpowata oraz niepokojące objawy mogące sugerować skazę krwotoczną, np. skłonność do powstawania siniaków czy przedłużony czas krwawienia, nawet po niewielkim skaleczeniu.

Lekarz hematolog specjalizuje się w diagnostyce i leczeniu takich chorób jak białaczki, chłoniaki, szpiczaki i inne nowotwory krwi, ale również rozmaitych niedokrwistości, hemofilii, talasemii, czerwienicy, czy niedoborów odporności. Często współpracuje i kieruje pacjentów do innych lekarzy specjalistów. Dzieje się tak, gdy uzna, że objawy hematologiczne mogą być związane z innymi schorzeniami układowymi, np. chorobami nerek. Wybierając się do lekarza hematologa warto mieć ze sobą aktualne wyniki badań. Na wizytę można umówić się np. na https://www.policlinica.pl/lekarze/marta-oller/.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × jeden =