Na czym polega kiszenie warzyw i dlaczego warto się tego podjąć?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kiszone warzywa to świetny sposób na dodanie smaku i chrupkości potrawom. Są też bardzo łatwe do wykonania w domu.

Kiszenie to proces konserwowania żywności w jadalnej cieczy. Kiszenie polega na moczeniu żywności w słonym lub kwaśnym roztworze, takim jak ocet lub sok z cytryny, a czasem w obu tych substancjach. Kwasowość lub słoność zapobiega rozwojowi mikroorganizmów, dzięki czemu żywność dłużej zachowuje świeżość.

Kiszenie może być bardzo proste – wystarczy zamknąć warzywa w słoikach z octem i podgrzać – ale istnieje też wiele ciekawych wariantów, które dodają potrawom różnych smaków i konsystencji.

Rodzaje kiszenia

Istnieją dwa główne rodzaje kiszenia: fermentacja mlekowa i solenie. Oba polegają na dodaniu soli do warzyw przed zamknięciem ich w szczelnych pojemnikach lub słoikach. Powoduje to usunięcie wilgoci z warzyw i stworzenie środowiska, które nie jest przyjazne dla rozwoju bakterii.

Najpopularniejsze kiszonki są robione z ogórków, ale można kisić także wiele innych warzyw. Solankę (płyn używany do produkcji pikli) można przyprawiać ziołami, przyprawami korzennymi i innymi składnikami, w zależności od rodzaju pikli, które chce się przygotować. Więcej o produktach potrzebnych do kiszenia warzyw możemy dowiedzieć się z poniższej witryny https://biozfarmy.pl/pol_m_Kiszonki-312.html.

Kiszone warzywa i ich wpływ na zdrowie

Kiszone jedzenie jest zdrowe, ponieważ zawiera żywe bakterie, które pomagają zwalczać szkodliwe bakterie w naszym organizmie. Mają też mniej kalorii niż niektóre inne produkty konserwowane, ponieważ nie zawierają cukru ani tłuszczów, jak dżemy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jakie rośliny można sadzić w akwarium?
Jakie rośliny można sadzić w akwarium?
Każdy posiadacz akwarium marzy o tym, aby prezentowało się ono okazale i było odpowiednio zazielenione. Rośliny wodne to podstawa, ponieważ […]
Jak drukarki 3D mogą się przysłużyć firmom z branży przemysłowej?
Jak drukarki 3D mogą się przysłużyć firmom z branży przemysłowej?
Drukarki 3D to jedno z ciekawszych rozwiązań ostatnich lat, które otwiera przed wieloma branżami sporo możliwości. Już nie raz mogliśmy […]
Jaki drapak dla kota wybrać? Który najlepszy?
Jaki drapak dla kota wybrać? Który najlepszy?
Jednym z akcesoriów wymaganych w przypadku posiadania w domu kota jest drapak. Zwierzę to odczuwa bowiem naturalną potrzebę ścierania zrogowaciałej […]