Od czego zależy dobór ozdób okiennych?

Ozdoby okienne, jak sama nazwa wskazuje, pełnią w domu rolę dekoracyjną. Świadome tego przeznaczenia kobiety i mężczyźni chętnie z nich korzystają, by upiększyć swoje pomieszczenia wedle własnego uznania lub upatrzonego stylu. To jednak nie jest ich jedyna cecha. Oprócz ozdabiania spełniają też funkcję ochronną. W zależności oczywiście od rodzaju poszczególnych osłon, ich długości czy specyfiki mogą zabezpieczać przed wpadaniem do domu owadów i insektów z zewnątrz, co jest szczególnie uciążliwe w okresie wiosny i lata.

Ponadto, zapewniają w pomieszczeniu cień, chroniąc przed nadmiernym dostępem słońca, a wreszcie ograniczają widoczność wścibskim sąsiadom lub innym, ciekawskim ludziom. Jeśli znamy już przeznaczenie ozdób okiennych, to warto dowiedzieć się, od czego zależy ich dobór. Kiedy wybieramy firanki do sypialni gotowe, a kiedy zostajemy przy żaluzjach?

Jedno okno, a tyle możliwości

Najczęściej to jaką ozdobę okienną wybieramy zależy od stylu, w jakim wnętrze jest urządzone. Zgodnie z tym nowoczesne pomieszczenia częściej występują z żaluzjami wewnętrznymi niż firankami, z kolei w klasycznych wnętrzach obserwujemy odwrotną tendencję. To samo dotyczy rodzaju umeblowania. Antyczne meble idealnie komponują się z firanami, w przeciwieństwie do prostych, minimalistycznych modeli.

Czasami zależy to od samego pomieszczenia i względów praktycznych. Roleta jest w łazience niezbędna, więc wiele osób rezygnuje z umieszczania tam również innych ozdób okiennych. Na wybór osłon wpływ ma również usytuowanie okna. W oknach dachowych pozostaje tylko montaż rolet lub żaluzji.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

piętnaście + pięć =