Halluks, nazywany także paluchem koślawym, jest deformacją stopy, która utrudnia funkcjonowanie. Jej charakterystyczną cechą jest odchylenie dużego palca ku pozostałym palcom. Co ciekawe hallusky występują przede wszystkim u kobiet, a ich objawy często można zaobserwować jeszcze przed ukończeniem 20 roku życia. Co trzeba wiedzieć o paluchu koślawym?
Jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się halluksów jest częste noszenie butów na wysokim obcasie. Jest to związane z faktem, że podczas noszenia szpilek przednia część stopy jest przeciążona co może powodować deformację palców. Nie bez znaczenia jest również to, że aparat więzadłowy stóp jest bardziej podatny na zniekształcenia w przypadku kobiet, niż u mężczyzn. Pojawienie się halluksów może być związane również z uwarunkowaniami genetycznymi.
W początkowej fazie powstawania halluksów zmiany są bezbolesne przez co trudno je zauważyć. Z czasem pojawia się ból, który stopniowo się nasila. Występuje pieczenie, zaczerwienienie, a także lekki obrzęk okolicy palucha. Podczas noszenia butów na obcasie ból ulega zdecydowanemu nasileniu. W późniejszym stadium rozwoju problemu następuje poszerzenie przedniej części stopy przez co może wystąpić kolejny objaw jakim jest zmiana dotychczasowego sposobu chodzenia.
Osoby, które zauważą u siebie objawy mogące wskazywać pojawienie się halluksów powinny możliwie najszybciej udać się na konsultację ortopedyczną. Dzięki temu możliwe będzie dobranie najbardziej optymalnego sposobu leczenia. Paluch koślawy można leczyć między innymi przez: plastry lecznicze, kliny międzypalcowe oraz opaski na halluksy.