Rodzaje zbiorników na ścieki – w który z nich warto zaopatrzyć swój dom?

Właściciele działek budowlanych pozbawionych dostępu do sieci kanalizacyjnej muszą zdecydować się na inne rozwiązanie pozwalające na wygodne odprowadzanie nieczystości. Godne polecenia są w szczególności bezodpływowe, w pełni szczelne zbiorniki wykonane z betonu oraz tworzyw sztucznych. Określa się je potocznie mianem szamb. Nadają się do zamontowania w niemal każdym miejscu – oczywiście pod warunkiem, że zachowana zostanie co najmniej 15-metrowa odległość od studni oraz 2-metrowa odległość od granicy posesji. 

Atrakcyjna cena idzie w parze z wygodą eksploatacji

Od wielu lat największą popularnością cieszą się szamba betonowe z prefabrykowanych elementów konstrukcyjnych (o pojemności od 6 do nawet 15 m3). Charakteryzują się bowiem stosunkowo niewielką ceną (1500-3000 zł), ponadprzeciętną odpornością na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe substancje zawarte w ekskrementach, a także brakiem konieczności zakotwienia czy obciążania. Tak naprawdę ich jedynym mankamentem jest skomplikowany montaż, wymagający zastosowania specjalnego pojazdu transportowego i dźwigu, który umożliwi bezpieczne opuszczenie kilkutonowej konstrukcji do wykopu. Alternatywę stanowią szamba plastikowe, wytwarzane zazwyczaj z polietylenu o dużej gęstości. Są one znacznie lżejsze od betonowych odpowiedników, a w związku z tym łatwiejsze w instalacji. Jednocześnie oferują w pełni wystarczającą trwałość oraz szczelność. Ze względu na dosyć niską masę całkowitą trzeba jednak taki zbiornik dodatkowo dociążyć za pomocą płyty żelbetowej – w przeciwnym razie istnieje ryzyko wyparcia na powierzchnię przez wody gruntowe. Dodajmy, że obie omówione powyżej konstrukcje nie zagrażają w żaden sposób środowisku naturalnemu.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *