Skitouring – na czym polega?

W ostatnim czasie niezwykle popularny wśród miłośników gór stał się skitouring. Jest to aktywność będąca połączeniem standardowej turystyki zimowej z narciarstwem biegowym i zjazdowym, pozwalająca na długie wędrówki w otoczeniu zapierających dech w piersiach krajobrazów. Podstawowy warunek bezpiecznego uprawiania skitouringu to posiadanie specjalnych nart wyposażonych w foki oraz wiązania z tzw. ruchomą piętką. Gwarantują one wolność poruszania się poza wytyczonymi trasami, co dla wielu osób ma ogromne znaczenie.

Pamiętajmy o profesjonalnym obuwiu

Skitouring jest doskonałym rozwiązaniem dla ludzi pragnących uciec od zgiełku miasta i rozkoszować się przebywaniem wśród dzikiej przyrody. Co istotne, umożliwia zarówno pokonywanie tras ekstremalnych (zjazdowych), jak i wędrowanie wolnym tempem po szlakach zlokalizowanych w niższych partiach gór. Uprawianie tego specyficznego sportu wymaga dobrej kondycji fizycznej i poprawnej znajomości techniki jazdy na nartach, dlatego najpierw zaleca się wzięcie udziału w kursie pod okiem doświadczonego instruktora.

Bardzo ważną rolę w skitouringu odgrywa odpowiedni sprzęt. Kluczowym jego elementem są stosunkowo lekkie narty o sporej szerokości (około 80-90 mm), z przytwierdzonymi fokami, czyli pasami tkaniny pokrytymi włoskami o właściwościach ślizgowo-oporowych. Oprócz tego nie obejdzie się bez butów z wysoką cholewką, wyposażonych w komfortową klamrę służącą do szybkiego zapinania i odpinania (zorientowanych głównie na zjazdy). Wiele ciekawych modeli posiada w asortymencie sklep online: https://salewa24.pl/pol_m_SkiTouring_Sprzet-skitourowy_Buty-1010.html. Pozostałe pożądane elementy to m.in. kije z dużymi talerzykami, ubrania termoaktywne i stuptuty zapobiegające wsypywaniu się śniegi do cholewek. 

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

trzy × 4 =