Chłodnictwo przemysłowe – jakie urządzenia obejmuje i kto może zająć się ich montażem

Chłodnictwo, w tym również chłodnictwo przemysłowe bazuje na lewobieżnym obiegu Lindego. Natomiast poszczególne instalacje chłodnicze różnią się przede wszystkim skalą i zakresem funkcjonalności. Analogicznie działają  zarówno domowa lodówka, jak i szafa chłodnicza używana w gastronomii, a także agregat wody lodowej znajdujący zastosowanie w przemyśle. Bez względu na wielkość urządzeń podstawową zasadą jest to, że napędzany energią elektryczną agregat chłodniczy powoduje przemiany fazowe czynnika – zwykle freonu – który pracuje w instalacji chłodniczej. Zgodnie z zasadami termodynamiki wywołuje to przemieszczanie się energii cieplnej z jednego obszaru do następnego. Zjawisko to znajduje zastosowanie tam, gdzie potrzebna jest temperatura niższa niż ta otoczenia. 

Zastosowanie w przemyśle

Przemysłowe instalacje chłodnicze są zdecydowanie bardziej wydajne, trwalsze, jak i prezentują więcej funkcjonalności, przez co dają więcej możliwości. W chłodnictwie stosowane są najczęściej: komory chłodnicze i mroźnicze, osuszacze powietrza sprężonego, chłodnie, klimatyzatory kanałowe, tunele chłodzące i zamrażające oraz instalacje wody lodowej. Większość z nich posiada wbudowane agregaty chłodnicze, które w odpowiednich warunkach pozwalają na tzw. odzysk ciepła, czyli ponowne przetworzenie jego nadmiaru w kolejnych procesach technologicznych. Montażem tych specjalistycznych urządzeń powinny zajmować się firmy, które posiadają uprawnienia, a także wiedzę z zakresu działania sprzętów chłodniczych.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *