Do czego służy falownik?

/
Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Falownik, inaczej przetwornik lub przemiennik mocy, to urządzenie elektryczne. Przekształca on prąd stały na prąd przemienny o regularnej częstotliwości. Ma również zdolność regulowania prędkości i momentu obrotowego silnika indukcyjnego, który odpowiada za wprowadzanie pojazdu w ruch. Strona internetowa https://sempolska.com.pl oferuje nie tylko szeroki wybór kilku rodzajów falowników, ale również innych akcesoriów motoryzacyjnych. Wracając jednak do omawianego falownika – jakie może mieć on zastosowanie?

Napędzanie maszyn

Aby falownik działał sprawnie, jego moc musi odpowiadać mocy napędzanego silnika. Jednocześnie warto zdawać sobie sprawę, że jeden przemiennik może udostępniać prąd nawet kilku innym silnikom. W tym celu należy jednak uprzednio obliczyć ich sumaryczną moc, uwzględniając niewielki zapas. Konfigurując ustawienia falownika, należy być szczególnie ostrożnym. Pomocny w tym zakresie jest wyświetlacz. Do czego jednak służy to urządzenie?

Falowniki najczęściej znajdują zastosowanie do zmiany prędkości ruchu tokarek, taśm produkcyjnych, pomp, sprężarek, ale również przenośników przemysłowych czy w AGD (pralki, wentylatory). Ponadto wykorzystywane są w bramach automatycznych, ponieważ zapewniają ich płynne zamykanie i otwieranie. Mogą tam także znaleźć się wersje jednofazowe i trójfazowe. Te drugie wykorzystywane są także do sterowania działaniem tokarek, pomp głębinowych, wiertarek stołowych, wentylatorów. Najogólniej jednak, falownik jako przemiennik częstotliwości stosowany jest w celu kontrolowania prędkości obrotowej silnika.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Dlaczego maszyny piekarnicze ułatwiają prace w piekarni?
Dlaczego maszyny piekarnicze ułatwiają prace w piekarni?
Maszyny piekarnicze ułatwiają pracę w piekarni. Pozwalają wykorzystać Twój czas i energię, dzięki czemu możesz skupić się na tym, co […]
Jak nabyć pojazdy transportowe w przystępnej cenie?
Jak nabyć pojazdy transportowe w przystępnej cenie?
Zakup zupełnie nowych naczep do ciągników siodłowych, to sprawa bardzo kosztowna, szczególnie dla firmy transportowej, która od niedawna znajduje się […]
Gruntowe pompy ciepła – kiedy warto o nich pomyśleć?
Gruntowe pompy ciepła – kiedy warto o nich pomyśleć?
Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na ogrzewanie swojego domu za pomocą gruntowej pompy ciepła. Jest to […]