Do jakiego miasta w Polsce warto wybrać się w wolny weekend?

/
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W Polsce jest wiele miast, które warto odwiedzić. Oto niektóre z nich:

Kraków

Kraków to miasto w południowej Polsce. Jest stolicą województwa małopolskiego i siedzibą powiatu. Oficjalna liczba ludności Krakowa wynosi 700 000 (2016), podczas gdy populacja obszaru metropolitalnego szacowana jest na 1 700 000.

Herb miasta przedstawia smoka śpiącego na murze, co symbolizuje jego nazwę: krak – „chronić” lub „strzec” oraz waw – „mur”. Najbardziej znanym zabytkiem Krakowa jest Wzgórze Wawelskie. Zamek, jak również wszystkie inne budynki kompleksu wawelskiego są wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Inne historyczne dzielnice to Kazimierz Dolny nad Wisłą i średniowieczne Podgórze; obecnie położone poza oficjalnymi granicami miasta, dzielnice te zachowują oryginalny charakter swoich średniowiecznych założeń. Kraków jest jednym z głównych polskich ośrodków sztuki i kultury od 1800 roku. Miasto zostało nazwane Europejską Stolicą Kultury w 2000 roku (zobacz Lista byłych Europejskich Stolic Kultury).

Warszawa

Warszawa to stolica Polski, jedno z największych miast w Europie i wspaniałe miejsce do zwiedzania!

Historyczne Stare Miasto jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest pełne brukowanych uliczek, pięknej architektury, kawiarni i restauracji. Jeśli szukasz czegoś więcej niż tylko historii, Warszawa ma również wiele nowoczesnych atrakcji – od artystycznych kin i przestrzeni performatywnych po światowej klasy muzea i galerie.

W całym mieście jest też mnóstwo parków i terenów zielonych dla tych, którzy chcą się wyrwać na łono natury. A jeśli kochasz piwo (kto nie kocha?), Warszawa jest dla Ciebie idealna. Stolica Polski została nazwana „Piwną Stolicą Europy”, ponieważ w jej granicach działa ponad 50 mikrobrowarów!

Łódź

Łódź jest trzecim najbardziej zaludnionym miastem w Polsce i jednym z głównych ośrodków handlu, przemysłu i kultury. Miasto jest również domem dla wielu uniwersytetów, bibliotek i muzeów. Łódź została założona w XIII wieku i jest jednym z najstarszych miast w Polsce.

Główną atrakcją Łodzi jest Park Łazienkowski, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park obejmuje 21 pałaców, pawilonów i ogrodów zbudowanych w latach 1776-1910. Łazienki Królewskie są również warte zobaczenia podczas pobytu w Łodzi.

Inne atrakcje obejmują:

– Łódzkie Stare Miasto – obszar ten sięga XIV wieku, kiedy to po raz pierwszy otrzymał prawa miejskie od króla Kazimierza Wielkiego

– Plac Uniwersytecki – na tym placu znajduje się kilka zabytkowych budynków, w tym Kościół Mariacki (XIV w.) i Aula Uniwersytecka (1885)

– Dworzec Łódzki – zbudowany w latach 1877-1879, budynek ten posiada neorenesansową architekturę

Nie zabraknie też takich punktów gastronomicznych, jak cenione i znane restauracje Łódź pod tym względem może szczycić się niejedną dobrą lokalizacją, gdzie można zjeść przepyszny obiad, deser, czy romantyczną kolację we dwoje.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Jak wybrać dobre spa?
Jak wybrać dobre spa?
Wiele osób pragnie choć na moment odpocząć od codziennych obowiązków, porządnie się zrelaksować i zregenerować swoje ciało. Niestety często z […]
Jaki drapak dla kota wybrać? Który najlepszy?
Jaki drapak dla kota wybrać? Który najlepszy?
Jednym z akcesoriów wymaganych w przypadku posiadania w domu kota jest drapak. Zwierzę to odczuwa bowiem naturalną potrzebę ścierania zrogowaciałej […]
Jak dobrać buty, aby były wygodne?
Jak dobrać buty, aby były wygodne?
Czasami wydaje nam się, że zwykła przymiarka jednego buta wystarczy, by uznać parę za odpowiednią i od razu kupujemy. Po […]