Karuzela dla niemowląt – o co w tym chodzi?

Karuzele dla niemowląt kojarzymy prawie wszyscy. To jedna z pierwszych zabawek małego dziecka zawieszona nad jego łóżeczkiem, która najczęściej obraca się wokół własnej osi i wydaje jakieś dźwięki. Służy zapewnieniu komfortu dziecka oraz prawidłowemu rozwojowi. Podążanie oczami za obracającą się karuzelą wpływa na stymulację wzroku, a słuchanie muzyki- słuchu.

Co jeszcze dziecko czerpie z karuzeli?

Głównym zadaniem tej zabawki jest stymulacja różnego rodzaju zmysłów. Oprócz podążania wzrokiem dziecko ma również do czynienia z rozróżnianiem kolorów. Wcale nie muszą być one kontrastowe, ważne za to, żeby były wyraziste, ponieważ niezbyt wykształcony jeszcze wzrok maluszka nie będzie w stanie wyodrębnić delikatnych, pastelowych barw. Warto dopasować wysokość zabawki w taki sposób, by dziecko, którego miejscem ułożenia jest kołyska lub łóżeczko, miało dostęp do przedmiotów umieszczonych na karuzeli od frontu, a nie bokiem lub do góry nogami.

Kolejną kwestią jest rozwój słuchu oraz możliwość trenowania skupienia i uwagi, Badania przekonują, że dziecko jest już czułe na dźwięki w okresie rozwoju prenatalnego, co nie zanika po narodzinach. Należy zatroszczyć się, by muzyka była delikatna i niedrażniąca. Przed wyborem trzeba tez zwrócić uwagę, czy podczas poruszania się zabawki, nie są zagłuszane wygrywane melodyjki. Oprócz kwestii wspomagania rozwoju dziecka bardzo ważne jest w tej kwestii zapewnienie bezpieczeństwa. Dlatego należy sprawdzić stabilność mocowania karuzeli, aby nie było możliwości naruszenia mechanizmu przez dziecko, oderwania jakiejś części lub rozmontowania całości. Oprócz tego ważna jest waga zabawki. Im lżejsza, tym lepiej. Karuzela powinna się też znajdować jak najbliżej linii wzroku dziecka, które potrafi skupić go tylko w odległości 20-30 centymetrów.

Autor postu: Multi Wiedza

Multi-Wiedza to portal, który skupia w jednym miejscu najciekawsze i najważniejsze dla Ciebie informacje związane z życiem i codziennymi sprawami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *