Pierwszym znakomitym sposobem na urozmaicenie sobie czasu przez łamigłówki jest tak zwana kostka Rubika, od nazwiska jej węgierskiego twórcy. Kształtuje niebanalny sposób na rozwój wyobraźni przestrzennej a metoda jej ułożenia oparta jest na matematycznej teorii grup. Czołowi producenci tego patentu jak wielu modeli jak np. QiYi MoFangGe Skewb wydają na rynek coraz bardziej ambitne modele. Niektóre z nich, jak na przykład kostka Skewb jest wariacją stożków wewnętrznych o podstawie kwadratu i skrajnych trójkątów opartych na podstawie trójkąta. Środki kostki tego producenta wydają się być statyczne, ale zmieniają swoje położenie podczas ruchów.
Firma MoFangGe produkuje również kostki w formacie stożków, a także wielowymiarowe kostki Rubika – od 2×2 nawet do 7×7. Natomiast specjalnymi produktami firmy QiYi są kostki składające się z więcej niż sześciu ścian, na przykład dwunastościany.
Bardzo powszechne i zarazem dające obraz jakiejś twórczości są łamigłówki obrazkowe w stylu labiryntu Maze-a-Pix, czy symetryczne obrazki Sym-a-Pix. Należy w nich stosownie kolorować określone obszary, drogą eliminacji i dotrzeć do efektu końcowego. Najczęściej po pokolorowaniu wszystkiego, co należy wyodrębnia się coś przedstawiający obrazek.
Dla osób, które uwielbiają tworzyć połączenia, na przykład w postaci kresek idealnymi łamigłówkami mogą być tzw. slitherlink, polegający na tworzeniu pętli lub Hashi polegającego na łączeniu kółek, w środku których znajdują się liczby. Liczby mają wskazywać ilość połączeń. Ostatecznie musi powstać ciągła droga przez wszystkie „kółka”. W slitherlink z kolei liczby oznaczają, ile kresek ma je oplatać. Można zatem rozrywkowo spędzać czas, czy to z kostką, czy z kartką papieru i ołówkiem, zupełnie nie stosując do tego celu komputera.