Fizykoterapia, to rodzaj fizjoterapii, a więc rehabilitacji medycznej. Podczas tego rodzaju zabiegów wykorzystywane są czynniki fizyczne takie jak: światło, magnetyzm, prąd elektryczny, niska temperatura czy ultradźwięki. Za ich pomocą oddziałuje się miejscowo, a także ogólnie w przypadku urazów jak również schorzeń przewlekłych. Z tego artykułu dowiesz się na czym polega fizykoterapia oraz jakie są jej rodzaje.
Jak już wcześniej zostało wspomniane, fizykoterapia wykorzystuje działanie zjawisk fizycznych w celach leczniczych. Jej podstawowym zadaniem jest stymulacja układu odpornościowego oraz pobudzanie organizmu do eliminowania stanów chorobowych. Poza tym, zabiegi mają na celu pobudzenie odnowy tkanek oraz wsparcie procesów gojenia. To sprawia, że jest ona wykorzystywana w wielu różnych rodzajach urazów oraz schorzeń. Chcąc sprawdzić jakie efekty daje fizykoterapia Warszawa jest miastem, gdzie warto skorzystać z takich usług.
Ze względu na wielość występowania zjawisk fizycznych wykorzystywanych do fizykoterapii wyróżnić można następujące rodzaje wykorzystujące:
-ultradźwięki – wykazują działanie przede wszystkim przeciwbólowe oraz przeciwzapalne;
-prąd – ma zastosowane w dolegliwościach reumatycznych, a także przy urazach kończyn oraz w leczeniu stanów zapalnych skóry, pomocny również w leczeniu zwyrodnień kości i stawów;
-pole magnetyczne – stosowane w leczeniu stanów zapalnych różnego pochodzenia;
-promieniowanie laserowe – polecane w przypadku dolegliwości bólowych wywołanych urazami;
-niska temperatura (krioterapia) – jest zalecana jako profilaktyka osteoporozy, a także przy urazach oraz w chorobach zwyrodnieniowych.